Dnia 14 czerwca 2017 r., odbył się piknik literacki pod nazwą „Szkoło! Z książkami jest wesoło”, połączony z grami miejskimi „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” z Elbląga zaprosiło młodzież do spędzenia niezapomnianego dnia w świecie literatury. Szereg atrakcji takich jak: gra miejska, spotkanie z literaturą, zajęcia plastyczne, dydaktyczne, edukacyjne, a także porady ekspertów w dziedzinach szybkiego i poprawnego czytania oraz do spraw nowych mediów, przyczyniło się do pobudzenia aktywności twórczej, poszerzenia wiedzy czytelniczej, wzbudzenia zainteresowania literaturą, a także poprawy jakości czytania i korzystania z zasobów czytelniczych dostępnych w Internecie. Forma pikniku polegała na odwiedzaniu tzw. stacji. Wśród stacji znalazły się:
- Stacja „Spotkanie z literaturą” – na tej stacji aktorka, Pani Irena Adamiak czytała uczniom wybrane fragmenty książek o różnorodnej tematyce. Fabuła była wciągająca, pouczająca i zmuszała do refleksji. Była to literatura młodzieżowa, zarówno polska jak i zagraniczna.
- Stacja „Bajeczna moda” – zajęcia plastyczne z instruktorem, polegały na ozdabianiu toreb ekologicznych motywami pochodzącymi z literatury. Pobudziło to kreatywność uczestników, ale przede wszystkim zachęciło do sięgnięcia po ulubioną książkę.
- Stacja „Poczytajmy i pograjmy” – stacja, na której było można pograć w gry planszowe. Wszystkie gry opierały się ma fabule literackiej z dowolnej książki. Rozegranie partii gry było więc okazją do zapoznania się z fragmentami bądź ogólnym zarysem fabuły.
- Stacja „Literackie przysmaki” – stacja kulinarna, na której można było poznać przepisy potraw pochodzące z literatury polskiej. Szczególnie dawne dzieła (np. Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza czy Adama Mickiewicza) obfitują w niezwykle obrazowe opisy uczt i dań. Na stacji były dostępne przepisy, których wstępem były fragmenty danej książki.
- Stacja „Zostań mistrzem czytania” – stacja edukacyjna, na której Pani Marlena Derlukiewicz (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Elbląg) zdradziła tajniki szybkiego i poprawnego czytania. Uczniowie poznali nowatorskie metody i formy typu duolong reading czy karaoke. Można było poddać się badaniu, którego wynik wskazywał poziom opanowania techniki czytania i sposoby rozwiązywania ewentualnych problemów.
- Stacja „Literatura w sieci” – na tej stacji specjalista ds. nowych mediów, udowodnił, że Internet i technologia nie zawsze mają negatywny wpływ na młodzież. Specjalista zaprezentował działania wielu aplikacji ułatwiających wyszukiwanie, pobieranie i czytanie e-booków. Młodzież została poinformowana o wartościowych aspektach Internetu (wyszukiwanie pomocniczych informacji, pomocy edukacyjnych, rozwijanie pasji czytelniczej).
- Stacja „Poleć książkę” – na specjalnej tablicy chętni uczniowie mogli przykleić fiszki z tytułem, autorem i krótkim opisem książki, którą chcieliby zarekomendować innym. Młodzież wzięła udział w grze miejskiej. Celem uczestników było odwiedzenie tzw. miejsc strategicznych, na których musieli rozwiązać zadanie (rebusy, krzyżówki, kalambury, zagadka graficzna), za co otrzymali wskazówki pomoce w rozwiązaniu zagadki. W każdej miejscowości (Elbląg, Braniewo, Gronowo Elbląskie, Morąg) zagadka literacka dotyczyła innej książki. Były to książki zakorzenione w literaturze polskiej, ale też nowe, niemniej jednak wartościowe i dobrze ocenione.
Gra została rozegrana w przestrzeni szkolnej. Głównym celem było skłonienie uczestników do zapoznania się z daną książką. W grze wzięły udział zespoły dwuosobowe – przedstawiciele wybranych klas.
Zwycięzcy otrzymali nagrody.
Tomasz Kizło